Jak vybírat křovinořez pro vaši zahradu

Vyžínače a křovinořezy jsou šikovným doplňkem sekačky na trávu, ale nahradit ji nemohou. Jejich vlastnosti je předurčují pro práci na členitých a svažitých pozemcích, při úpravě okrajů trávníku a práci na špatně přístupných místech. Na rovné, pečlivě udržované plochy se příliš nehodí.

Na trhu je dnes možno zakoupit desítky modelů strunových sekaček, vyžínačů a křovinořezů. Základním kritériem jejich výběru je zamýšlené využití stroje.

Křovinořezy

Tělo křovinořezů tvoří rovná trubka, ve které točivý moment motoru přenáší tyč otáčející se v ložiscích. Uprostřed těla mají typy vyšší kategorie spojovací díl, který umožňuje stroj rozložit a snáze převážet. K dostání je dnes křovinořez ve třech kategoriích:

  • křovinořez pro občasné použití
  • farmářský křovinořez pro větší zátěž
  • profesionální křovinořez pro velkou zátěž

Křovinořezy pro občasné použití jsou lehké kompaktní stroje, které se hodí pro údržbu větších a členitých zahrad. Snadno se ovládají, mají nízkou hmotnost a jsou poháněny převážně benzinovými motory.

Usnadnění a urychlení startu motoru zajišťují nastřikovače paliva a poloautomatické sytiče. Žacím ústrojím je strunová hlava nebo ocelový vyžínací kotouč v některém z následujících provedení:

  • se třemi nebo čtyřmi zuby pro sečení trávy a mlází
  • s osmi zuby pro kosení staré suché trávy, křovin nebo rákosu
  • s 22 zuby pro odřezávání slabých kmenů a k prořezávání stromů

Křovinořez je dnes oblíbeným univerzálním pomocníkem chatařů a chalupářů a vyrovná se i bubnovým nebo lištovým sekačkám. Ovládání vyžínačů a křovinořezů usnadňují popruhy vedené přes jedno či dvě ramena a závěs u pasu. Ke křovinořezům jsou různé nástavce nabízeny už při nákupu v základní výbavě, nebo jako doplňky. Pokud kupujeme křovinořez renomované značky o objemu motoru 25 až 35 cm3, bývají v základní výbavě většinou dva pracovní nástroje – strunová hlava a trojzubec. Někteří výrobci v základním zboží nabízejí tři nástroje – strunovou hlavu, trojzubec a třeba pilový kotouč.

Jaký křovinořez tedy na sekání trávy zvolit

Při výběru musíme především zvážit, jaký typ porostu a jak svažitý terén budeme sekat, jak často a jak velký pozemek budeme sekat, zda máme k dispozici zdroj elektřiny a také kdo bude sekat. Muž, žena nebo senior? V každém profesionálním obchodu se zahradní technikou by vám vzhledem k těmto kritériím měli poradit vhodný křovinořez.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.