Hit každého léta? Příjemné posezení ve stínu pergoly

Pergola není v našich zahradách již dlouho ničím neobvyklým. Název pochází z latinského slova pergula a znamená krytí. Tento okrasný prvek zahradní architektury může na zahradě plnit různé funkce.

Pergola a její funkce

Mezi tu hlavní patří vytvoření klidu a soukromí ve vybrané části zahrady a také místa k posezení, kde lze strávit čas s rodinou nebo přáteli. Porostlá pergola chrání před sluncem, zastřešená i před deštěm. Pergoly pro posezení můžete již během stavby napevno osadit lavicemi a stolem, nebo umístit nábytek zahradní. Tento druh pergol může být částečně uzavřený nebo poskytovat krytý výhled do zvláště přitažlivé části zahrady, například na jezírko nebo skalku.

Pergola může také opticky oddělit užitkovou část zahrady od okrasné a vytvořit místo pro letní kuchyni, gril, dětské hřiště nebo bazén. Rohová pergola může navíc sloužit i jako přístřešek pro auto. Pergoly pro popínavé rostliny bývají tvořené bránami a oblouky, které jsou konstruované jako opory pro popínavé rostliny, často jsou jejich součástí i květináče s rostlinami anebo jsou na horních trámech zavěšené pěstební nádoby.

Možná již mnozí z vás na zahradě pergolu máte, víte ale, o jaký typ se vlastně jedná?

Pergoly v historii

Pergoly se začaly stavět již hodně dávno a jsou známé již ze starého Říma, kde byly cesty u velkých usedlostí ve středozemních oblastech zkrášlovány pergolami osazenými růžemi. Avšak v běžných zahradách pergoly zdomácněly nedávno.

Velké oblibě se v současnosti pergoly těší nejen proto, že se neustále na zahradách a v blízkosti domů rozšiřují odpočinkové zóny, ale také proto, že je snadné je stavět, na trhu je široká nabídka stavebních dílů pro jejich výstavbu. Pergoly jsou určené nejen přímo do zahrad, ale slouží často také jako propojení domu se zahradou nebo u vchodů do domu, kde je často vidět posuvné pergoly, které mají rolovací střechu.

V historických zahradách je možné nejčastěji nalézt pergoly, které jsou uložené na mohutných kamenných nebo cihlových sloupech a v horní části mají silné dřevěné trámy. Pergola může mít také podobu seřazených kovových bran, po nichž se vinou popínavé rostliny.

Druhy pergol

V zahradách u rodinných domů jsou často k vidění pergoly dřevěné nebo pergoly hliníkové, pokud se jedná o moderní dům. Neobvyklé nejsou ani pergoly, kdy je stínění pergoly nahrazeno bambusovými roletami anebo makrolonem či jiným polykarbonátem.

U pergol je vždy nejdůležitější výběr vhodného místa a pevné zakotvení. Poloha sloupků a trámků musí být vyrovnána do vodováhy a hlavní trámy vždy pevně a spolehlivě připojeny ke sloupkům.

V posledních letech je stále oblíbenějším typem pergola opřená o zeď, která je umísťována nad terasy u domů a její pevnost je zajištěna opřením o zeď, často se jedná o pergoly s rolovací střechou. Ke spojení je možné použít kovové závěsy anebo konce příčných trámků připojit k vodorovné dřevěné desce, která je vždy přišroubována ke zdi.

Tradiční dřevěné pergoly mívají dřevěné sloupky usazeny do betonu, nebo jsou nastaveny kovovým bodcem. Orientální pergola má příčné trámky a zešikmené konce. Trámky navíc zapadají do výřezů v hlavních trámech. Pravá orientální pergola se pozná podle konců trámků upravených ve vzhůru zakřiveném tvaru. Pergoly rustikální jsou ovíjeny pnoucími růžemi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.