Mastné vlasy – příčiny a řešení

Jaké jsou příčiny mastnoty vlasů a jak se jí můžeme natrvalo zbavit? Je důležité si uvědomit, že vlas sám o sobě žádný maz neprodukuje. Lidé stěžující si na mastné vlasy mají problém s nadměrnou produkcí mazu na pokožce hlavy. U rovných vlasů se maz přesouvá z pokožky hlavy na vlasy a pomalu postupuje k jejich konečkům. Z tohoto důvodu lidé s rovnými vlasy trpí na mastné vlasy více, než osoby s kudrnatou hřívou.

Množství produkovaného mazu závisí na množství mazových žláz na vlasové pokožce. Zpravidla platí, že čím více vlasů, tím větší množství mazových žláz a tím větší tvorba mazu. Nejvíce vlasů mají světlovlasí jedinci s jemnými vlasy, naopak lidé se zrzavými vlasy mají v průměru méně vlasů a jen zřídka mají mastné vlasy.

Problémy s mastnými vlasy nemusí souviset pouze s nadměrnou produkcí mazových žláz na pokožce hlavy, ale při velmi suché pokožce, charakterizované svědivostí vlasové pokožky a odlupujícími se šupinkami, se snaží vlasová pokožka normalizovat a dostat do rovnováhy zvýšenou produkcí mazu. Mastné vlasy mohou být způsobeny špatnou hygienou, špatnými stravovacími návyky, fyziologickou nerovnováhou.

Jak se zbavit mastných vlasů? Pomůže i dostupná kosmetika Wella

V případě mastných vlasů a vlasové pokožky se doporučuje používat speciálně vyrobené šampóny pro mastné vlasy, které účinně odstraňují mastnotu a pomáhají stabilizovat vlasovou pokožku. Je třeba vyzkoušet více přípravků, neboť každý přípravek obsahuje jiné účinné látky, které na každý organismus působí jinak. Šampony pro mastné vlasy mají ve svých řadách značky jako Selective, Subrina, Goldwell, Schwarzkopf, Wella nebo Londa.

Doporučuje se umývat vlasy šampóny na mastné vlasy každý den, obzvláště vyskytujete-li se v městském prostředí se zvýšenou hladinou smogu. Nestačí koupit první šampón určený na mastné vlasy, který vám padne do ruky a doufat, že účinek bude hned znatelný. V případě suché vlasové pokožky a mastných vlasů se doporučuje omezit mytí vlasů šampónem každý den. Velmi časté mytí vlasů šampóny snižuje množství přírodních olejů na pokožce hlavy a vlasech, čímž vlasy nemají dostatek výživy a stávají se náchylnějšími k poškození. Jako obrana vlasů a vlasové pokožky se tedy automaticky zvýší produkce mazu, čímž se vlasy stávají opět mastnějšími.

Prevence proti tvorbě mastných vlasů

Je vhodné omezit používání kondicionérů a podobných produktů, po kterých se často vlasy stávají mastnějšími.  Při kartáčování vlasů je nejlepší se v co největší míře vyhnout styku kartáče s pokožkou hlavy. Vhodné je také využívat kartáče na vlasy se širokými zuby.

Důležité je důkladné opláchnutí zbytků stylingových přípravků na vlasy. Vždy odstraňte zbytky produktů určených pro konečnou úpravu vlasů, neboť složky v nich obsažené vedou k rychlejšímu efektu mastných vlasů. Odstraňte pečlivě veškeré zbytky ve vlasech, jako jsou gely, vosky, laky na vlasy a další. Pro snadné očištění vlasů od takových přípravků je vhodný například šampon Wella Balance Pure Purifying, který hloubkově čistí vlasy i vlasovou pokožku.

Doporučuje se také nepobývat často v prostředí s intenzivní teplotou a vlhkostí. V případě, že je to možné, vyhněte se situacím, při kterých hrozí nadměrné pocení, omezte pobyt na horkém letním slunci a v teplých dnech se vyhněte namáhavé fyzické práci.

Snažte se dodržovat zásady zdravého stravování. Zdravá a vyvážená strava pomáhá obnovit přirozenou rovnováhu vašich vlasů a vlasové pokožky. Zásadně se vyhýbejte příliš mastným jídlům a potravinám se značným obsahem konzervačních látek. Zvýšení příjmu vitamínů, minerálů, proteinů obsažených ve velké míře v ovoci a zelenině pomáhá rychleji stabilizovat produkci mazových žláz pokožky hlavy a tím snížit mastnotu pokožky hlavy a vlasů. Neméně důležité je také dodržovat správný pitný režim a pít minimálně 1,5 až 2 litry tekutin denně.

Vyvarujte se stresovým a psychicky náročným situacím. Stres a celkové psychické napětí má vliv nejen na vlasy, ale na celý organismus. Proto věnujte dostatek času odpočinku, neboť zdraví máte jenom jedno. Pravidelná fyzická aktivita ve formě relaxačního sportu pomáhá účinně snižovat hladinu stresu a obnovuje fyzické a psychické zdraví.

Příspěvek byl publikován v rubrice Rady, tipy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.