Elektronická a mechanická ochrana zboží

Krádeže v obchodech bohužel stále narůstají. Pachatelé nejsou v mnoha případech dopadeni a tak loupí opakovaně. Na svůj lup se čím dál častěji připravují a vylepšují své vybavení. Obchody a zejména pak jejich majitelé se nevyhnou ani organizovaným skupinám, které loupí ve velkém. Každoročně takto přijdou o vysoké částky ze zisku.

Pozornost se tedy pochopitelně upírá na bezpečnostní řešení tohoto problému. Mnoho z objektů vystavených takovému nebezpečí již nějaký ochranný systém zabudovaný má. Ne vždy je to dost a často se musí systémy kombinovat, aby vytvořily opravdu maximálně účinné komplexní zabezpečení. Zvláště když vezmeme v úvahu, že je třeba chránit nejen zboží, které má navíc svůj vlastní charakter, podle něhož se bezpečnostní systém odvíjí, ale také celý objekt, případně zaměstnance v něm.

Zboží ovšem podnikatele takříkajíc „pálí“ nejvíce. Na jednu stranu je nutné ho zabezpečit tak, aby k jeho odcizení nedocházelo nebo docházelo minimálně a na stranu druhou je třeba umožnit potenciálním zákazníkům, kteří opravdu přišli nakupovat, si výrobek prohlédnout, vzít ho do ruky nebo jako je tomu například v případě textilu, si ho vyzkoušet. Ne vždy je tedy možné, nebo lépe řečeno žádoucí, zavřít zboží do vitríny nebo ho k něčemu připevnit. Chránit se tak musí jak pulty s volně vystaveným zbožím, tak regály, vitríny a sklad. Na to poslouží již konkrétní ochrana zboží.

Mechanické a elektronické prvky zabezpečení

Mechanické a elektronické prvky se mohou prolínat. Většina dnes používaných bezpečnostních prvků je dobře integrovatelná a podle potřeby rozšiřitelná. Nejznámější jsou detekční antény, které fungují buď na elektromagnetickém, radiofrekvenčním nebo akustomagnetickém principu. Na zboží je zpravidla připevněn pevný kód nebo nalepena etiketa. Oba tyto prvky musí být deaktivovány, v případě kódů sundány oprávněnou osobou. Pokud detekční antény, jinak také brány, zachytí signál z nedeaktivovaných ochranných prvků, spustí se alarm.

Kabelová ochrana zboží

Využívá se pro zabezpečení volně vystaveného zboží, které díky tomu mohou zákazníci sami vyzkoušet. Zboží je, dalo by se říci, přichyceno speciálním kabelem nebo smyčkou s kontaktními senzory. Jakýkoli pokus o ruční uvolnění je v prvé řadě velmi těžký, zloději se pokouší spíše o přestřihávání a podobně. Ovšem ve chvíli kdy dojde ke zkratování, je spuštěn audiovizuální alarm.

Kabelová ochrana zboží se vyplácí kombinovat i s dalším zabezpečením a většinou tomu tak i je. Napojují se i do rozsáhlých systémů a CCTV.

Příspěvek byl publikován v rubrice Elektronika, audio-video se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.