Je vhodnější tablet nebo malý notebook?

Pokud váháte mezi koupí malého notebooku nebo stylového tabletu, poskytneme užitečné informace, které Vám usnadní jejich výběr.

Před výběrem notebooku nebo tabletu je dobré si ujasnit, k jakým účelům ho plánujete nejčastěji používat. Pokud váháte, jestli si pořídit mini notebook nebo tablet, pak je dobré vědět, že obě tato zařízení jsou si do jisté míry svým účelem podobná, ale jejich použití i parametry se liší. Lišit se budou také jednotlivé typy a značky. Notebook Lenovo má jistě jiné parametry než například notebook Dell.

Rozdíly mezi netbookem a tabletem

Hlavními rozdíly mezi netbookem a tabletem jsou přítomnost, resp. absence hardwarové klávesnice a použité operační systémy. Netbooky mají velikost displeje od 10 do 12 palců, tablety mají velikost od 10 palců méně, až na výjimky. Co se týče parametrů, výkony procesorů i grafických karet jsou podobné, vše samozřejmě záleží na jednotlivých typech přístrojů. Netbooky však mají několikanásobně větší kapacitu disků.

Pokud si chcete pořídit doplněk ke svému stolnímu počítači nebo velkému notebooku, na kterém budete pracovat na cestách, je vhodnější netbook. Netbook je lepším pracovním nástrojem než tablet i díky hardwarové klávesnici, a to přesto, že externí klávesnici lze připojit i k tabletu. Nejvíce dostupné značky pak jsou notebooky Lenovo, Acer nebo HP.

Chcete mít u sebe pomocníka pro komunikaci přes mail, sociální sítě, multimediální platformu, která bude rychle a přesně fungovat na pouhý dotek, či zdroj zábavy? Pak je vhodnější volbou tablet. Pokud chcete svým prezentovat nějaký návrh nebo si přečíst noviny či knihu, pak tablet naprosto dostačuje. Vybírat pak můžete z mnoha značek jako Samsung, LG, Sony, Apple, Asus, Lenovo a dalších.

Uživatelské hledisko

Když se na obě zařízení podíváme z praktického uživatelského hlediska, pak je tu hlavním odlišujícím prvkem operační systém. Pokud chcete používat stejné programy, jako na svém stolním počítači, může vám to nabídnout právě netbook. Tablety naproti tomu běží ve většině případů s operačním systémem Android, takže nemáte zaručeno, že to, na co jste zvyklí ze svého počítače, budete mít i zde.

Při každodenním používání se zdají být netbooky odolnější než tablety, a to přesto, že ty jsou prodávány v ochranných obalech. Při koupi netbooku či tabletu bychom ale měli mít také na paměti, že nejsou vybaveny CD a DVD mechanikou, a budeme tedy potřebovat paměťové karty a flash disky s dostatečnou pamětí. Na druhou stranu se tyto mechaniky pomalu, ale jistě vytrácejí i z notebooků. Zvláště bavíme-li se o těch menších. Je třeba určit si vlastní preference.

Důležitou roli hraje i cena

Samozřejmě důležitou roli v rozhodování bude hrát i cena. V tomto ohledu je jasná výhoda na straně netbooků, které jsou v poměru cena/výkon mnohem levnější. Jejich cena se pohybuje přibližně od 5 do 15 tisíc korun, přičemž ty nejdražší jsou v podstatě plnohodnotnými notebooky s pouze 12 palcovým displejem. Tablety začínají pod třemi tisíci u nejlevnějších jednoduchých zařízení a horní hranice se pohybuje i v částkách přes dvacet tisíc.

Tablety jsou dnes velmi oblíbené a prodává se jich víc než netbooků. Nicméně to neznamená, že se netbooky přestanou v blízké době vyrábět. Stále bude platit, že pokud chcete malého pracovního pomocníka na cesty či do tašky, netbook vám bude vyhovovat. Když ale hledáte rychlý a pohotový nástroj pro zábavu, komunikaci a multimediální zařízení, použijete tablet. Široký výběr vám v dnešní době dopřává možnost najít opravdu takové zařízení s parametry, které vám budou nanejvýš vyhovovat. Co se týče značek, tak do těch kvalitnějších patří například notebooky Lenovo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Elektronika, audio-video se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.