Jaké chyby děláme při návrhu nové kuchyně 2. Část

Pojďme se podívat na to, jaké chyby se často dělají při návrhu nové kuchyně. Jakýkoli návrh nového interiéru je vzrušující událostí. Zvláště pokud si chcete kuchyň navrhnout sami nebo alespoň přiložit ruku k dílu. Tyto tipy by vám mohly na vaší cestě za novou kuchyní pomoci.

Kuchyňský ostrůvek

I když jeho pořízení vyžaduje hodně místa v kuchyni, nabízí další úložný a přípravný prostor. Ale pozor, volba špatného kuchyňského ostrůvku nebo jeho nevhodné umístění může být katastrofa. Pamatujte, že kuchyně je v první řadě pracovní prostor a vše co se dostane do cesty při práci v kuchyni, je problém. Zejména se to týká cest, které vedou k lednici, sporáku a dřezu. Tyto tři věci tvoří základní pracovní trojúhelník a neměla by mezi nimi být žádná překážka. Jedním řešením je přidat dřez nebo sporák přímo do ostrůvku a tím z něj udělat funkční část pracovního trojúhelníku. Druhou možností je umístit ostrůvek tak, aby kolem něj byl dostatek prostoru (zhruba 105 – 120 cm). Místo je také potřeba pro kuchyňská dvířka, která se z ostrůvku budou otevírat.

Kuchyňské ostrůvky patří jen do velkých kuchyní s minimálně 13-ti metry na šířku. V jiném případě nebude ostrůvek užitečným doplňkem, ale překážkou zabírající místo. Rozvržení celé kuchyně je zásadní, pokud zvažujete koupi ostrůvku. Nejlépe ostrůvky fungují v kuchyních ve tvaru L. Použít se dá také u kuchyní ve tvaru U.

Osvětlení kuchyně

Často se na něj zapomíná, ale je velmi důležité a je třeba na něj myslet od začátku, protože se podle toho bude vést elektřina. Všeobecně by se dalo říci, že potřebujeme tři druhy osvětlení: celkové osvětlení místnosti, osvětlení pracovních ploch a světelné akcenty. Většina kuchyní spoléhá na hlavní světlo a ve dne na přirozené světlo z okna. Pracovní plochy bez dostatečného osvětlení jsou pro kuchaře neštěstím. V kuchyni je na prvním místě praktické osvětlení. Přípravné plochy a sporák musí mít jasné světlo, které nezkresluje a vy tak na práci dobře vidíte. Dobré osvětlení může být kombinací hlavního světla, závěsných světel či pultových svítidel. Kuchyňská dvířka a kuchyňské skříňky mohou být také osvětleny pomocí LED pásků. Toto je výborný jak designový světelný doplněk, tak praktická pomůcka.

Na digestoři nešetřete

Pokud jste někdy vešli do domu a cítili něčí včerejší rybí polévku, jejíž odér přetrval v zatuchlém vzduchu, jistě chápete význam dobrého větrání. Kuchyně je pachů z jídla plná každý den a hezky voňavý pokrm nikoho neurazí, ale jak se pachy mísí, vzniká zátuch. Nekvalitní digestoř vás takového pachu nezbaví. Kvalitní ventilační systém pomáhá zlepšit kvalitu vzduchu uvnitř kuchyně a také ji udržet čistší.

Vhodné místo pro odpadky

Při práci v kuchyni je odpadkový koš potřeba neustále. Zbytky jídla při přípravě pokrmů nebo po jídle, obaly a další nečistoty je třeba někam neustále uklízet, vyhazovat. Odpadkový koš musí být umístěn, tak aby byl v dostatečné blízkosti, žádoucí často také, aby nebyl tolik na očích (přeci jenom to není chlouba vaší kuchyně). Jednou možností je schovat koš například pod umyvadlo. Kuchyňská dvířka schovají koš i s jeho obsahem, ale může být trochu otravné je pokaždé otevírat, navíc se tak mohou častěji zamazat. Koš se také často umísťuje blízko dveří. Pak ale záleží na rozmístění vaší kuchyně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.