Venkovní stínění jak ho možná neznáte

Venkovní stínění je nezbytným vybavením domů i bytů, protože poskytuje nejen stínění před slunečními paprsky, ale i ochranu soukromí.  Zároveň plní i důležitou funkci designovou, funguje jako významný bezpečnostní prvek a podstatně snižuje tepelné ztráty okny. Exteriérové stínění má 2-3x větší účinnost než interiérové stínění. Venkovní stínící prvky nejen stíní, ale také zachycují velkou část tepelného záření. Na druhé straně vnitřní stínící prvky zachycují sluneční paprsky až v okamžiku, kdy proniknou oknem do místnosti a způsobí zároveň i její oteplení.

Venkovní žaluzie

Mezi nejpoužívanější venkovní stínící prvky patří venkovní žaluzie, které efektivně zadržují sluneční paprsky před jejich dopadem na okenní skla. Žaluzie se rozlišují podle tvaru lamel na typ C, Z, F a další. Mezi nejčastěji používaný typ patří žaluzie typu C, u kterých lze lamely polohovat z obou stran. Žaluzie typu Z nabízejí účinnější zalomení lamel a tím i lepší zatemnění místnosti. Každý typ venkovní žaluzie je označen číslicí, která označuje šířku lamel v milimetrech.

U novostaveb a rekonstruovaných objektů lze venkovní žaluzie zabudovat do nadokenních schránek, které nejsou zvenku vidět. Venkovní žaluzie lze také instalovat dodatečně pomocí schránky, ve které zůstávají při vytažení. Nejčastěji používaným materiálem při výrobě žaluzií je hliník, občas je také používán odolný plast.

Venkovní rolety

Venkovní rolety plní stejnou funkci jako venkovní rolety a chrání účinně interiér před slunečními paprsky, zabraňují tepelným ztrátám a chrání soukromí a bezpečnost. Zatímco žaluzie lépe regulují množství dopadajícího světla, nabízejí venkovní rolety účinnější ochranu proti hluku.

Podobně jako u žaluzií i venkovní rolety lze umístit několika způsoby. Oproti žaluziím je možné rolety také instalovat pomocí nadokenních překladů, které se montují již při stavbě a do kterých je pak roleta následně umístěna. Tímto řešením je možno dosáhnout esteticky atraktivního vzhledu fasády.

Střešní rolety

U tohoto typu rolet jsou využívány speciální technické tkaniny Screen, například tkanina vyrobená ze skelných vláken potažených PVC. Tyto tkaniny plní stínící funkci a chrání před slunečními paprsky, navíc umožňují možnost pohledu ven, což klasické venkovní rolety či žaluzie neumožňují. Na druhou stranu však střešní rolety nechrání účinně proti hluku a neplní ani bezpečnostní funkci. Je možné je ovládat manuálně klikou nebo motoricky pomocí elektrické energie či solárního pohonu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.