Jak vybrat světlo do kuchyně

Pro osvětlení v kuchyni, stejně jako v ostatních místnostech, nestačí jedno centrální osvětlení a je potřeba tam umístit několik svítidel. Kuchyně by neměla být osvětlena pouze jedním centrálním osvětlením. Běžný lustr nebo stropní osvětlení neumožní dostatečně osvětlit pracovní desku a to namáhá nadměrně zrak.

Osvětlení pracovní desky a výběr správného svítidla v kuchyni poskytne zvýšení bezpečnosti při přípravě pokrmů. Správná intenzita zdrojů svítidel dokresluje interiéru kuchyně celkovou atmosféru a zde se pak budete cítit opravdu příjemně, spokojeně a bezpečně. Příliš silné osvětlení může však vyvolávat nepokoj, neklid a pobyt v kuchyni se tak stává i nepříjemný především tím, že vás budou oslňovat odlesky a zhorší tím celkové vidění.

A protože se kuchyně obvykle spojují s obývacím pokojem, je zapotřebí sjednotit vzhled svítidel a jejich design podřídit činnostem, které se zde vykonávají.

Hlavní osvětlení do kuchyně

Jako orientační osvětlení kuchyně je vhodné výkonné stropní svítidlo s matným krytem, které dává příjemné světlo, podobné dennímu. Tohoto efektu můžete dosáhnout také použitím nepřímého osvětlení, které se dnes instaluje pomocí osvětlovacích ramp, které svítí do stropu a světelné paprsky se odrážejí směrem dolů. Toto osvětlení se hodí zvláště do místností s vysokým stropem a používají se k němu obvykle lineární zářivky.

Oblíbené jsou také různé druhy nástěnných či stropních závěsných svítidla, které svítí jak směrem nahoru, tak dolů a částečně světlo odráží od stropu.

Svítidla pro osvětlení pracovní plochy

Osvětlení pracovní desky musí mít dostatečnou intenzitu pro veškeré práce. Na pracovní ploše by neměly vznikat odlesky ani stíny. K nasvícení se používají světla montovaná pod horní kuchyňské skříňky nad pracovní linkou. Mohou mít podobu zářivkových trubic nebo LED diody či bodových halogenových svítidel. Moderní a hodně používaná jsou v poslední době také prosvícená dna horních kuchyňských skříněk.

Osvětlení jídelního prostoru

Ve většině kuchyní má své nedílné místo i jídelna. Pro osvětlení jídelního stolu jsou vhodná závěsná stropní svítidla, v ideálním případě s nastavitelnou výškou, která dostatečně osvětlí stůl a celému prostoru v jídelně dodají příjemnou atmosféru. Závěsná lampa by měla být ve výšce alespoň 55 – 60 cm nad stolem.

Do otevřených svítidel se používají mléčné žárovky, které neoslňují. Žárovka by nikdy neměla přesahovat přes stínidlo lampy, aby neoslňovala sedící u stolu.

Akcentové osvětlení

V kuchyni je možné použít i tzv. akcentové osvětlení. Hodí se k němu například prosklené police, které zvýrazní nádobí či dekorace v nich umístěné. Světelná dna horních skříněk jsou vyrobena z bezpečnostních skel a unesou až 25 kilogramů zátěže. Jejich světla dodají kuchyni velmi příjemné atraktivní osvětlení a kuchyňská linka se tak stane přitažlivým dekorativním prvkem pro celý otevřený obytný prostor.

Světla barevná

Do otevřených prostor, ve kterých se kuchyně s jídelnou napojuje na obývací část, můžete umístit také světla barevná. Barevná světla se používají k relaxaci nebo terapii světlem, vhodné je např. světlo, které se mění v určitých časových intervalech nebo jednobarevné světlo, jehož barva se mění použitím barevného stínidla lampy či lustru. Tato světla se používají hlavně v těch částech, kde relaxujete a odpočíváte, případně mohou také být umístěny jako součást spodních skříněk nábytku. K jeho osvětlení lze velmi také využít LED diody v podobě pásků.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.