Připravte se na jarní práce na zahradě

V březnu a dubnu je období, kdy je čas na vysazování stromů a keřů, sázení zeleniny i květin, a také na další zahradní práce jako je hnojení, prořezávání a odstranění plevele.

Pro výsadbu ovocných stromků, keřů a rostlin je jarní termín výsadby velmi vhodný, toto období je pro jejich růst velmi prospěšné. V březnu je obvyklé také vysazovat okrasné opadavé listnáče, ořešáky i sazenice vinné révy, v dubnu pak břízy, jehličnany a ostatní stálezelené dřeviny. Na jaře se vysazují i keře, které citlivě reagují na chlad, jako například třezalky či maliníky. Po výsadbě je pak vhodné keře i stromy seříznout, ideální je k tomu speciální pilka, která zaručuje snadné řezání i čistý řez. Na menší větvičky a květiny pak zahradní nůžky.

Hnojení ovocných stromů

Na jaře je velmi důležité i hnojení, které nutné k tomu, aby stromy získaly dostatek síly. Je možné k tomu využít i uleželý hnůj, vyzrálý kompost či jiná hnojiva. Organické hmoty položené na půdě pod korunou stromů pak zabraňují odpařování vody z půdy. Stromy na těžkých půdách stačí hnojit jednou za dva či tři roky, stromy na lehkých písčitých půdách jednou ročně.

Příprava záhonů

Jakmile půda po zimě vyschne, je vhodné ji připravit na sázení. K prokypření půdy se používá motyčka, která půdu nejen kypří, ale je možné je také použít k pletí, kypření, provzdušňování půdy nebo tažení žlábků. Pomocí hrábí se pak půda uhladí. Chcete-li mít s provzdušněním méně práce nebo máte-li velkou zahradu, možná by se vám mohl hodit i celý kultivátor.

Sadba zeleniny

Jarní měsíce jsou optimální na setí zeleniny. V první polovině března je možné zahájit setí zeleniny v pařeništích a fóliovnících. Okurky, květák či rajčata je vhodnější nejprve přesadit do truhlíku. V druhé polovině března můžete začít se setbou ředkviček, špenátu, raného salátu, hrachu, kořenové zeleniny, jarního česneku, kopru a červené řepy na venkovních záhonech. Přímo na záhon je možné zasít také pór i zelí.

Sadba bylinek

Také bylinky je vhodné zasadit na jaře. Pažitka, estragon, máta, bazalka, oregano, rozmarýn, šalvěj či tymián jsou na zahradu ideální. Při pěstování bylinek stačí dodržovat pouze pár základních pravidel. Bylinky by neměly být ve stínu nebo vlhkém prostředí, protože mají rády slunce. Bylinky můžete nasázet spolu, a vytvořit tak bylinkovou zahrádku. Výhodou je, že vůně bylinek je pak intenzivnější. Bylinky je možné umístit také na zeleninový záhon. Při zalévání bylinek je vhodné řídit se pravidlem ani moc, ani málo, jednoduše přiměřeně.

Od března do dubna se může přímo na záhon vysévat měsíček, černucha nebo ostrožku. V dubnu je čas na sázení trvalek a hlíznatých a cibulnatých rostlin, vysévat je možné také otužilé letničky, které zahradu pak zdobí od června až do podzimních mrazů.

Na jaře je potřeba také věnovat velkou pozornost růžím. Na konci března můžete odstranit zimní ochranu. Pokud už nehrozí silné mrazy, tak růže prořežte. V měsíci březnu můžete zasadit i nové růže, půda by ale měla být zcela rozmrzlá. Růže zasaďte na záhon, který je dostatečně slunný a vzdušný. Po zasazení ze záhonu shrabte všechny zbytky rostlin a záhon uhlaďte.

Chybí vám vhodné zahradní nářadí? Doplňte svoji zahradnickou výbavu kvalitními nástroji Husqvarna či John Deere.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.