Jak zabezpečit byt nebo dům v době nepřítomnosti

V době déle trvající nepřítomnosti se může dům nebo byt stát lákavým terčem lupičů, a proto je vhodné v době delší nepřítomnosti, např. před odjezdem na dovolenou, majetek co nejlépe zabezpečit. Nemusíte mít zrovna kvalitní bezpečnostní dveře ani drahé alarmy připojené na bezpečnostní agentury, abyste účinně ochránili váš dům nebo byt a minimalizovali rizika spojená s vykradením nebo poškozením vašeho majetku.

Majetková kriminalita je nejrozšířenějším druhem kriminality. Právě proto bychom měli zabezpečení našich domovů a majetku věnovat zvýšenou pozornost.

Věnujte pozornost zabezpečení

Vykradení bytu nebo domu můžeme předejít volbou a instalací vhodného zabezpečení. Základem jsou dveře s bezpečnostním zámkem. Vybírat bychom měli pouze prověřené zabezpečovací systémy.

Na trhu je možné zakoupit různá zabezpečovací zařízení, bezdrátové alarmy, kamerové systémy, které v době naší nepřítomnosti hlídají náš majetek nebo střeží ploty. Tyto systémy lze napojit na centrálu, která v případě vniknutí lupiče vyšle pracovníka bezpečnostní agentury, aby situaci vyřešil. Monitorovací systémy včetně kamer můžeme mít napojeny na náš mobilní telefon, na který nám v případě spuštění alarmu přijde zpráva (v některých případech i včetně aktuální fotografie pořízené kamerou). Vše tak můžeme mít neustále pod dozorem.

Bezpečností systémy mohou kromě monitorování a vyslání alarmu do bezpečnostní agentury nebo na vaše mobilní číslo také spustit silný zvukový a světelný alarm přímo na místě.

Nezapomeňte na pojištění domácnosti

Majetek se vyplatí chránit různými druhy zabezpečení. Pro ochranu domu i bytů můžete použít různé aktivní i pasivní bezpečnostní systémy, kamerové systémy, ale i vhodnou pojistku. V rámci pojištění domácnosti můžeme pojistit nejrůznější vybavení domu či bytu. Nejčastěji jde o finanční hotovost, šperky, výpočetní techniku a další hodnotnou elektroniku. Rozhodně není vhodné mít doma bez pojistky uložený větší obnos peněz nebo hodnotné šperky. U cenných předmětů je vhodné poznamenat si jejich sériová čísla, označit je kódem a případně je i vyfotografovat. V případě jejich odcizení tak ulehčíme a urychlíme práci policii i pojišťovně.

Preventivní opatření proti vykradení

Provést několik základních preventivních opatření proti vykradení se nám vyplatí. Ke zvýšení zabezpečení našeho domova a prevenci vloupání je vhodné učinit následující opatření.

1. Zamykat

Při každém odchodu z bytu či domu je nezbytné zavřít všechna okna a zamknout všechny dveře. Náhradní klíče bychom po odchodu neměli v žádném případě nechávat u domu (ani pod rohožkou nebo na okenním parapetu v květináči).

2. Chovat se nenápadně

Pokud jedeme na dovolenou, neměli bychom o naší nepřítomnosti informovat více lidí, než je nezbytně nutné. Rozhodně bychom neměli o našem odjezdu informovat cizí lidi prostřednictvím vzkazů na dveřích nebo na sociálních sítích. Jako prevence je naopak vhodné využít elektronická zařízení, která dokážou simulovat naši přítomnost – například světla, televizi, rádio.

3. Nevystavovat cenné věci

Krádeži můžeme předejít i díky úplným maličkostem. Stačí večer zatahovat závěsy, aby nebyla z okna vidět nová plasmová televize, nebo nenechávat obal od nového notebooku pohozený u popelnice před domem. Veškeré vystavené věci jsou pro zloděje lákadlem.

4. Upravený pozemek

Prevencí případného vloupání může být také dobře udržovaný a přehledný prostor před domem. Zloději „pracují“ raději po tmě a ve skrytu, proto je vhodné pozemek udržovat upravený, zastřihávat stromy a zahradu opatřit osvětlením s pohybovým čidlem, které udrží prostor dostatečně přehledný i v noci. Také kamerové systémy se dají snadno skombinovat s čidly snímající pohyb.

5. Dobré vztahy se sousedy

Při ochraně domácnosti se nám mohou hodit i přátelské vztahy se sousedy, kteří vám v případě nepřítomnost vyzvednou poštu z přeplněné schránky (což je jeden z jasných signálů naší nepřítomnosti) a občas zkontrolují, zda se kolem domu netočí někdo podezřelý.

Příspěvek byl publikován v rubrice Elektronika, audio-video se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.