10. věcí, které byste nikdy neměli vašemu trávníku udělat – 1. část

Těchto deset tipů by se vám mohlo hodit, pokud chcete mít krásný, zelený a záviděníhodný trávník a nechcete přijít do zahrádkářského pekla. Tady je prvních pět z nich, dalších pět přijde s druhou částí tohoto článku.

V zimě nepoužívejte sůl na odstranění ledu

Zima může být krutá a může udeřit nečekaně, ale pokud máte svůj kamenný chodník položený do trávy, raději se použití soli vyvarujte. Je sice pravda, že na led je účinná a rozpustí ho vcelku snadno, ale jakmile se tak stane, začne se sůl vstřebávat i do půdy. Na jaře si potom bezradně říkáte, jak se tam objevily ty tmavé skvrny. Častým zaléváním se tohoto problému zbavíte asi tak za šest až osm týdnů.

Nesečte trávu příliš „na krátko“

Pamatujte si, že tento sestřih vašemu trávníku nesluší. Jednak tím můžete poškodit kořenový systém trávníku a jednak je dokázáno, že vyšší tráva roste lépe a má silnější a hlubší kořeny, což jí dovoluje spotřebovávat více vlhkosti a živin. Díky tomu všemu je tráva odolnější a silnější a to je to co chceme. Vyšší tráva také více stíní a kořeny hned nevysychají.

Využijte mulčování

Většina z vás pravděpodobně seká trávu pomocí sekačky na trávu se sběrným systémem. Někdy je ovšem vhodné nechat zbytky posečené trávy ležet tam, kde je. Trávníku to dodá živiny a lépe roste.

Nesekejte mokrou trávu

Voda ohýbá trávu dolů, dělá jí těžší a pro ostří sekačky na trávu je pak těžší provést rovný řez. Tráva pak může být posekána nerovnoměrně. Suchá tráva se i vám bude sekat lépe a výsledek bude určitě lepší. Vyhýbejte se tedy sekání po dešti nebo ráno, kdy je na trávě ranní rosa.

Pozor, abyste trávu nepřehnojili

Jak se říká, všeho moc škodí. Platí to i u hnojení trávníku. Příliš mnoho hnojiva může kořeny spálit, ty přestanou přijímat živiny a vodu a trávník uschne. Opatrní byste také měli být, pokud je trávník čerstvě vysazen. V tom případě nemá kořeny ještě dostatečně silné, aby nápor hnojiva ustály. Trávník se hnojí pouze dvakrát ročně a to na jaře a na podzim.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.