Dejte vale poškozeným vlasům

K poškození vlasů dochází z různých příčin, může se jednat o chyby ve stravování, vlivy fyzikálního nebo chemického poškození, roli hrají také onemocnění, která jsou často geneticky podmíněná.

Příčiny poškození vlasů

Nedostatek bílkovin ve stravě způsobuje zpomalení růstu, menší počet, horší kvalitu i předčasné šedivění vlasů), nedostatek vitamínů a stopových prvků vede ke zpomalení růstu vlasů. Dojde-li k předávkování vitamínem A, jsou pak vlasy tenké, suché a více padají. Mezi nejčastější fyzikální a chemické vlivy, které mají nepříznivý vliv na vlasy, patří vysoké teploty, silný mráz, špatné odbarvování, časté mytí, sušení vlasů horkým vzduchem, trvalá ondulace, UVA záření, nadměrné vystavení vlasů slunci a mořské soli. Při barvení se taktéž doporučuje jen kvalitní barva na vlasy.

Všechny tyto vlivy oslabují vlasy tak, že se začnou lámat, třepit, jsou více porézní, ztrácejí elasticitu a měkkost, na dotyk mohou být drsné a špatně se rozčesávají. Velmi zničené vlasy působí opticky jako chemlon a mají štětičkové deformace, uzlíky nebo rozštěpené volné konce vlasů.

Prevence poškození vlasů

Pro zachování zdravých vlasů je důležité vyhýbat se rizikovým činnostem a dodržovat daná pravidla prevence a péče, která jsou pro zdravý vývoj vlasů nezbytná.

V prvé řadě by se vlasy neměly mýt šamponem denně, postačuje mytí 1 x za 2 dny.  Důležité také je nežehlit a nefoukat si vlasy bez ochranných přípravků proti teplu.

Při rozčesávání a tvorbě účesů je vhodné používat jen kvalitní kartáče a hřebeny, které „netrhají“ vlasy. Je jedno, zvolíte-li kartáč nebo hřeben kovový, plastový, či přírodní s rozčesávačem.

Pokud vlasy barvíte doma, dbejte na to, aby vaše barva na vlasy byla kvalitní a vlasům neškodila.

Na co dát pozor při barvení a odbarvení vlasů

Používejte pouze kvalitní barvy na vlasy. Profesionální barva na vlasy zpravidla obsahuje regenerační složky, různé rostlinné výtažky a nižší obsah amoniaku.  V případě, že nemáte šedivé vlasy, vyžádejte si u své kadeřnice barvu zcela bez amoniaku.  Trvalá ondulace a permanentní barva na vlasy by neměla být aplikována v kratším časovém rozmezí než 3 týdny.

Neodstraňujte barvu z nabarvených vlasů melírovacím práškem, je vhodnější si připlatit za odbarvovač, který nepoškozuje vlasy a zároveň je schopen docílit původní barvy bez narušení pigmentu.

Při odbarvení doma používejte krémové peroxidy s nižší objemovou hodnotou peroxidu. Současné kvalitní odbarvovací prášky zvládnou zesvětlit vlasy i se 6% peroxidem, což sice trvá delší dobu, ale odměnou Vám budou zdravější vlasy a bělejší odstín. Vhodné jsou emulzní peroxidy, které mají rovněž mnoho regeneračních a ochranných složek (výtažek z máty, kokosový olej, mateří kašičku, atd.) a preparáty obsahující biologicky aktivní doplňky (vitamíny, proteiny), UV ochrana.

Extrémně nalakované vlasy a vlasy s přemírou stylingových přípravků je nejlepší rovnou umýt a nesnažit se vlasy silou rozčesávat.

Na letní dovolené a při pobytu u moře vždy používejte vhodnou vlasovou kosmetiku s ochranou proti UV záření a schopností šetrně vymýt mořskou sůl z vlasů. Večer vlasy ošetřete hydratační kůrou.

Léčba poškozených vlasů

Pro zlepšení kvality vlasů je důležité zajistit i dostatečné prokrvení a výživu pokožky. Z tohoto důvodu se používá vmasírování tonizujících a nutričních látek (kofein, vitamíny, kopřiva apod.) do vlasové pokožky.

Důležité je také používání kvalitních šampónů a vlasových balzámů. Vhodná je dlouhodobá aplikace šampónů, které zvyšují prokrvení okolí vlasového folikulu a stimulují růst vlasů. Dále je přínosná i přírodní a doplňková terapie, která se zaměřuje především na poškození vlasů způsobené nedostatkem vitamínů a chemickým poškozením vlasů. Dodává chybějící vitamíny a minerály s pravidelným příjmem kvalitních potravinových doplňků zejména s obsahem vitamínů (panthenol B5, Biotin H), minerálů (křemíku, zinku), stopových prvků a aminokyselin.

Příspěvek byl publikován v rubrice Rady, tipy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.