Se zatopeným sklepem pomůže kalové čerpadlo

Vydatné deště každoročně dělají starosti chatařům a majitelům rodinných domů se sklepem. Ve chvíli kdy silně promáčená půda již není schopna vstřebávat více vody, nastává problém v podobě zatopeného sklepa. Vynášení kyblíků vody je sice také možnost, ale dobré kalové čerpadlo vám ušetří nervy i námahu.

Kalové čerpadlo je jediný typ čerpadla, který je pro takovou situaci vhodný. Jiná čerpadla by se znečištěnou vodou ucpala a zničila. Kalové čerpadlo, jak již název napovídá, slouží k odčerpávání znečištěné vody – to znamená, že ve vodě mohou být i větší částečky, bahno nebo živočišný odpad. Míra znečištění čerpané vody je pak jedním z ukazatelů, který udává, jak výkonné čerpadlo potřebujete. Ale o tom za chvíli.

Využití kalového čerpadla

Zatopené sklepy nejsou jediným místem, de kalové čerpadlo najde své uplatnění. Speciální kalová čerpadla se používají také pro septiky nebo žumpy, kde je míra znečištění již značná. Zahrádkáři využívají čerpadlo k čerpání vody ze studny nebo jímky, kde se zachytává dešťová voda. Zavlažování zahrady je hned snazší. Také bazén nebo jezírko můžete vypustit pomocí kalového čerpadla.

Kalová čerpadla, setkat se můžete také s označením kalovky, mají robustnější konstrukci než čerpadla na čistou vodu. Rozlišujeme pak různé typy podle použití. Ponorná kalová čerpadla jsou, například uzpůsobena pro čerpání vody pod hladinou. Pro odčerpání velmi znečištěné vody, jsou čerpadla vybavena řezacími noži, které nečistoty rozmělní.

Podle čeho vybrat kalové čerpadlo

Jak již bylo naznačeno, hlavním faktorem pro výběr kalového čerpadla by pro vás měla být míra znečištění čerpané vody. Musíte vědět, pro jaký účel budete čerpadlo využívat. Dále vás bude u povrchových čerpadel zajímat:

  • jejich výkon (charakteristika čerpadla);
  • průchodnost (max. velikost částic);
  • charakter znečištění;
  • zda potřebujete „normální“ nebo samonasávací čerpadlo;
  • pohon (230 V, 400 V, benzínový motor).

U ponorných kalových čerpadel pak:

  • jeho maximální průtok;
  • výškový rozdíl mezi hladinou a výstupem;
  • konstrukce a s tím související otázka: „Jak často bude čerpadlo používáno“.

Ideální je samozřejmě najít čerpadlo v poměru cena / výkon. Velkým pomocníkem je pro majitele chalup, kde není zaveden přívod vody. Stejně tak je využíván na zahradách.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.