Elektronické zabezpečovací systémy

Tvoří podstatnou část zabezpečení pro téměř každou oblast maloobchodního podnikání. Funguje na třech možných principech: Elektromagnetický, radiofrekvenční a akustomagnetický. Každý z nich má přitom svá specifika.

Elektromagnetická (EM) ochrana zboží

Jejich obrovskou výhodou je vysoká odolnost proti alobalu. Což je způsob, kterým zloději odcizují velké množství zboží, aniž by se spustil poplach. Anténa s účinnou detekcí kovu zabrání odstínění alobalem. Elektromagnetické etikety jsou velmi malé a dají se šikovně schovat. Zpravidla mají černou  nebo bílou barvu a jsou buď samolepící, vhazovací nebo vkládací. Používají se pro takový sortiment jako je elektronika, kosmetika a drogistické zboží, knihy a podobné. Při průchodu branou bez deaktivované etikety se spustí zvukový a světelný alarm.

Radiofrekvenční  (RF) ochrana zboží

Zabezpečovací systémy tvořící radiofrekvenční ochrannou se nejčastěji uplatňují pro takové zboží jako je textil, sportovní potřeby, obuv, elektronika, drogistické potřeby a kosmetika či hračky. Často na radiofrekvenčním principu fungují zabezpečovací systémy v hypermarketech.

Radiofrekvenční ochrana sestává ze tří základních komponentů: Detekční anténa, etikety nebo pevné kódy a uvolňovače či deaktivátory. S tímto je možné vytvořit ucelený systém zabezpečení zboží, který se dá dále rozšiřovat. Co mají jednotlivé komponenty za práci?

Detekční antény (setkat se můžete i s označením brány) jsou umístěné u východu z prodejny a vytváří tak ochranný prostor. V případě, že se tudy pokusíte projít s nedeaktivovanou etiketou, spustí se alarm.

Etikety jsou samolepící, na jedno použití. Je nutné je deaktivovat tzv. deaktivátorem. Ten je umístěn u pultu pokladny a deaktivovat zboží tak může jen autorizovaná osoba.

Pevné kódy se dají používat opakovaně. Připevňují se na zboží (zpravidla měkké zboží textil, obuv)pomocí hřebu, kterým se propíchne oblečení a zacvakne do kódu. Druhou možností je připevnění pomocí ocelového lanka. Obojí se sundávají pomocí uvolňovače, který je též umístěn u pokladny, a mají k němu přístup jen zaměstnanci. Sundat tyto kódy bez uvolňovače je prakticky nemožné. Pokud při odchodu z prodejny kód na zboží zůstane, spustí se alarm.

Uvolňovače a deaktivátory slouží pro deaktivaci aktivních kódů a etiket.

Akustomagnetická (AM) ochrana zboží

Fungují na stejném principu jako RF a EM zabezpečovací systémy. Uplatňují se zejména tam, kde je třeba u východu pokrýt větší plochu. Mají lepší dosah (i více jak dva metry) než dva předchozí systémy. Využívá se v různých segmentech od textilu a obuvi, přes dekorativní zboží a drogerii až po potraviny, nápoje nebo alkohol.

Příspěvek byl publikován v rubrice Rady, tipy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.