Bytový design a psychologie barev 3. část – zelená a modrá

Jak v interiéru funguje zelená a modrá a jak tyto barvy působí na člověka? Zjistěte, jak vypadají interiérové dekorace, stěny nebo vybavení v těchto barvách v interiéru. Dnes se podíváme na uklidňující zelenou a povzbuzující modrou.

Zelená barva

Zelená je odstín přírody a už proto je charakteristická svým uklidňujícím dojmem. Je neutrální a vhodná téměř do každého prostoru. Představuje růst a obnovu. Při zvolení přírodní zelené v odstínech listů či polí je navozen uklidňující pocit. Zelená podobně jako jiné barvy existuje v mnoha odstínech, ale navíc je víceméně univerzální, díky čemuž se dá snadno kombinovat s dalšími barvami.

Taková celerově zelená se hodí jak do kuchyně, kde je světlá a vzušná, tak do obývacího pokoje, kde zas působí relaxačně. V koupelně zelená navozuje zas pocit čistoty. Zelené stěny nebo zelené interiérové dekorace se skvěle hodí k bílé barvě. Naprosto vhodně se doplňují snad za každé situace.

Tmavší zelená se osvědčuje na místech jako je knihovna nebo studovna. Zelená se světle šedou tvoří moderní, čistý a svěží vzhled, zelená s tóny dřeva zas navozuje organickou, přírodní atmosféru.

Zelená v exteriéru

Šedozelená, mechová zelená, olivově zelená a další zemité barvy jsou dobré i pro exteriéry. Zase zde hraje roli přírodní vlastnost zelené. Zelené interiérové dekorace dobře fungují i za okny – zelené závěsy či doplňky.

Modrá barva

Modrá barva navozuje pocity klidu a svěžesti, představuje sílu a spolehlivost. Je to barva oblohy a vody. Znovu ovšem záleží na zvoleném odstínu. Správně vybraná modrá může ovšem nabídnout podivuhodnou všestrannost.

Safírově modrá je energická, nebesky modrá zase uklidňuje. Námořnická modrá je více dramatická a skvěle se hodí v kombinaci s bílou. Tmavě modré interiérové doplňky na sebe poutají pozornost. Světlé odstíny zvětšují opticky prostor.

Vzhledem k tomu, že je modrá spojena s klidem, dobře funguje v koupelnách nebo kuchyních. Vhodná kombinace modré je se žlutou, což navozuje veselost. Klasická kombinace je také modré se zelenou. Interiérové dekorace v modré barvě propůjčují interiéru osobitý styl. Například modré rolety jsou krásným příkladem pro dům v středomořském stylu.

Modrá pro exteriéry

Modrá se tradičně používá pro zvýraznění architektonických detailů na vnější části domů. Můžete ji použít pro okenice i zahradní doplňky, k bazénům nebo jezírkům.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.