Jak udržet vitální a zelený trávník

Trávník je dominantou každé zahrady a pokud je nevzhledný a zanedbaný, tak může odvrátit pozornost od jinak velice poutavé zahrady. Ať už začínáte od nuly s výsevem nového trávníku nebo jen chcete předělat stávající trávník, dávejte pozor na následující tipy.

Zakládání nového trávníku

Trávník je možné založit dvěma způsoby – přímým výsevem semen nebo lze využít travní koberec. Ať už se rozhodnete pro rychlé položení trávníku nebo si najdete čas na pěstování ze semen, je počáteční příprava podobná. Chcete-li nový trávník mít na jaře, je vhodná doba pro výsev i položení duben. Na podzim je pak vhodné září pro setí a říjen pro položení trávníku. Ještě předtím se ovšem ujistěte, že máte8-15 cm kvalitní ornice bez plevele. Povrch by měl být hladký, bez kamenů a kořenů. Na takto připravenou půdu se dále nasype organické hnojivo.

Kobercový trávník

Pokládka trávníku je rychlý způsob jak získat krásný nový trávník. Šetří čas a nabízí okamžité výsledky. Na druhou stranu je mnohem dražší než výsev a také je jeho položení pracnější. Položit jej je nutné do 12 hodin od dovezení. Pokud přemýšlíte nad kobercovým trávníkem, změřte si nejprve velice pečlivě celou plochu. Kobercový trávník rychleji zakořeňuje a tak je větší zátěž možná mnohem dříve.

Péče

Ze začátku je nutná závlaha každý týden. Ruční vřetenová sekačka na trávu vám může ze začátku pomoci se sekáním. První sekání je možné zhruba po týdnu od položení. Po řádném zakořenění by se trávník měl sekat podle standardních doporučení (může být použita už i elektrická nebo benzinová sekačka na trávu). Tedy zhruba jednou za týden. Na jaře je vhodné trávník provzdušnit.

Výsev trávníku

Travní semeno je zdaleka levnější varianta pro vytvoření nového trávníku. Výsev je zároveň fyzicky jednoduší. Na druhou stranu bude trvat až několik týdnů než se trávník řádně zakoření a pak další měsíce než bude natolik silný, aby byl schopen odolat normální zátěži. Za tu dobu je nutné dodržovat správnou zálivku, dát pozor na plevele i živočichy. Při výsevu je důležité rozhazovat semena rovnoměrně, aby nevznikala holá místa. Na jeden metr čtvereční je vhodné rozmístit zhruba 35 g travního osiva.

Péče

Při výšce trávníku 2 – 3 cm, je možné podpořit jeho růst pomocí dusíku. Aplikované hnojivo podpoří růst a odnožování trav. Sekačka na trávu poslouží, až když má trávník kolem 10 cm. V té době můžeme trávník zkrátit zhruba na 7 nebo 8 cm.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.