Jak vybrat vhodný šampon na vlasy

Vybrat ten vhodný šampon na vlasy není jednoduché. Na trhu je tak obrovské množství přípravků vlasové kosmetiky, takže vyznat se z nich není pro běžnou spotřebitelku jednoduché. Je vhodný šampon hydratační, vyživující, vyhlazující nebo šampon, který slibuje objem, ochranu barvy a lesk?

Správný šampon vybírejte podle stavu vlasové pokožky a pozor si dejte na složení i vlastní kůži. Výběr vhodného šamponu a kondicionéru je nejlepší probrat s kadeřníkem. Znát dobře svůj typ vlasů a potřeby pokožky hlavy je nezbytným předpokladem pro výběr vhodného šamponu na vlasy. Kadeřník nebo derm

atolog posoudí stav vašich vlasů i pokožky a poradí vám, jaký typ kosmetiky se pro vás nejlépe hodí. Šampon by se měl nejdříve vybírat podle problémů, které s vlasy či pokožkou hlavy máme. Je-li  problematická pokožka hlavy, je nutno vybírat šampon, který pomůže zlepšit její stav. Pokud jsou problematické vlasy, které jsou např. málo vyživené a mdlé vlasy, je nutno se zaměřit na ně.

Šampon slouží k očistě vlasů a pokožky

Šampon má za úkol jediné – vyčistit vlasy a vlasovou pokožku od špíny, potu a mazu, který kůže přirozeně produkuje. Stejně jako u obličeje, tak i základ péče o hlavu začíná důkladnou očistou. A vůbec nezáleží na tom, máte-li vlasy suché, či mastné. Základ krásných zdravých vlasů tvoří zdravá vlasová pokožka.

Kvalitní šampony na vlasy se vyznačují kvalitními ingrediencemi a v každém případě by neměly obsahovat sulfáty, hexyl, parabeny a silikony. Obsahuje-li šampon nebo silikony, dochází k postupnému obalování vlasu a vlasy sice nejdříve získají vysoký lesk, ale postupem času extra vrstva bere vlasu možnost reagovat na výživu z kondicionéru a dalších přípravků vlasové regenerace a péče. Vlasy se pak také více cuchají a jsou na omak tvrdé.

Obezřetně při míchání přípravků

Přestože kadeřníci nepoužívají šampony z běžné obchodní sítě, ani koupě drahého přípravku nemusí být pro vlasy příliš prospěšná. Špatně vybraný šampon, byť sám o sobě kvalitní, nemusí být vlasům příliš prospěšný. Některé šampony se nedají účinně kombinovat s maskou na vlasy. Koupíte-li šampon, který vlas uhlazuje zvenku a masku, která vlas vyživuje zevnitř, tak se maska do vlasu plně nemůže dostat.

Vybíráte-li vlasovou kosmetiku bez porady s kadeřníkem, je vhodné kupovat přípravky z jedné kosmetické řady. Od kadeřníka si můžete nechat doporučit vhodnou kombinaci přesně na míru. Odborník při výběru vlasové kosmetiky zohlední stav vašich vlasů a pokožky a přizpůsobí je vašim požadavkům.

Mastná vlasová pokožka

Pokud se vaše pokožka více mastí, je lepší, když nebudete používat šampony hydratační, vyhlazující nebo pro vlnité a kudrnaté vlasy. Všechny tyto přípravky vlasy promašťují, a tudíž i více zatěžují vlasovou pokožku.

Každodenní používání šamponů s označením „clarifying“ s sebou také nese riziko. Tyto přípravky více odmašťují a hodí se pro super mastnou pokožku. V ostatních případech dochází k podráždění kůže, která v reakci na neustálé vysušování bude produkovat ještě více mazu.

Na suchou vlasovou pokožku je vhodné používat přípravky dodávající vlhkost a obnovují ochrannou vrstvu. Objemové šampony se se suchou kůží na hlavě moc dobře nesnášejí a mohou ji vysušovat. Přípravky s obsahem sulfátů pokožku vysušují, proto se vhodnější je nepoužívat. Naopak vlasová kosmetika obsahující nioxin je dobrou investicí.

Přehled šamponů a jejich účinků na vlasy

Kromě šamponů na barvené, mastné a suché vlasy jsou na trhu také následující šampony.

Šampony zvlhčující – dodávají vláhu, lesk a uhlazují povrch vlasů. Hodí se pro silné, vlnité a hrubé vlasy.

Šampony pro větší objem – jsou vhodné pro vlasy, které potřebují zvednout a dodat objem. Hodí se pro jemné a mastící se vlasy.

Šampony posilující – pro poškozené, křehké, zesvětlené a lámavé vlasy. Obvykle obsahují větší množství proteinů pro zlepšení stavu kštice.

Šampony vyrovnávací – tato kategorie představuje pomyslný střed mezi přípravky pro suché a mastné vlasy. Nevysušuje a zároveň není výrazně hydratační.

Příspěvek byl publikován v rubrice Rady, tipy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.