Jak vybírat sekačku na trávu

Výběr sekačky na trávu závisí na celé řadě faktorů, jako jsou například velikost sečené plochy, členitost terénu nebo způsob využití posekané trávy.

Při výběru budeme nejčastěji volit mezi sekačkou na trávu elektrickou, benzínovou, a dnes už i aku sekačkou. Elektrické mají menší hmotnost a snadněji se ovládají, benzínové nevyžadují přístup ke zdroji elektřiny, mají ale vyšší výkon a obvykle širší záběr. Aku sekačky na trávu jsou ekologické, rozsah prací je však limitován nabíjecím zařízením a délkou výdrže nabití.

Hlavní kritéria pro výběr sekačky

Hlavním měřítkem při výběru sekačky na trávu je velikost sečené plochy. Platí přímá úměra: čím větší trávník, tím širší záběr sekání. Pokud je plocha trávníku střední až velká (tj. 800 – 1400 m²), vyplatí se koupit rotační sekačku s vlastním pohonem kol, který usnadňuje a zrychluje práci. Stroj nemusíme obtížně tlačit, jede sám a práce je mnohem komfortnější.

Během sekání se totiž obsluha sekačky nachodí na každých 1000 m² zhruba dva kilometry. Vlastní pojezd oceníte i při členitém terénu plném nerovností. Pokud je ale plocha trávníku velmi malá (tj. do cca 100 m²), je vhodné zvážit například nákup ruční vřetenové sekačky na trávu.

Máme-li na zahradě překážky a špatně přístupná místa, pomůže vyžínač a křovinořez. Vhodná je také sekačka strunová. Ta se snadno dostane pod keře a stromy i do různých zákoutí, poseče pruhy kolem plotů, okraje u zdí, schodů a záhonů. Jejich předností je štíhlá konstrukce, nízká hmotnost a snadná obsluha.

Systém sekání

V úvahu je třeba vzít také systém sekání, který závisí na frekvenci sekání a typu trávníku. Pokud chcete trávu sekat levně a rychle s cílem dosáhnout kvalitních výsledků, je ideální mulčování. Touto metodou se tráva poseká na malé částečky, které se vrátí na trávník jako přírodní zelené hnojivo. Trávník je díky mulčování rovněž odolnější vůči vysychání. Vyšší a hustší trávníky, kde vzniká mnoho posekané trávy, je oproti tomu lépe sekat metodou zadního výhozu či výhozu do strany.

Pokud neradi hrabete, pořiďte si sekačku se sběrným košem. Samozřejmostí by měl být sběrný koš o dostatečném objemu a pokud možno složitelný. Výhodou je možnost určit směr výhozu posekané trávy (bokem, zadní částí nebo do koše). Mnoho typů dokáže výhoz všemi způsoby. Ideální je pořídit si sekačku, která umožňuje sekat několika systémy najednou.

Robotické sekačky

Velmi žádané jsou nyní robotické sekačky na trávu poháněné lithiovou baterií, které se starají o vitalitu trávníku a po naprogramování pracují zcela samostatně. K výhodám automatických sekaček patří významná úspora času, minimální provozní náklady a žádný travní odpad. Nejjemnější kousky posekané trávy se totiž mění u kořínků na ekologické hnojivo. Tyto sekačky jsou zárukou vždy perfektně posekaného trávníku se svěžím vzhledem.

Obsluha a údržba sekaček na trávu

Ač se to možná nezdá, obsluha sekačky hraje také velkou roli. Bez ergonomické rukojeti a nastavitelné výšky bolí po práci záda a ruce. Měla by jít snadno regulovat výše sečení a u sekaček s pojezdem pojezdová rychlost.

Bez údržby to, především u benzínového pohonu, nepůjde. Je nutno doplňovat nejen olej a benzín, ale také kontrolovat svíčku, filtr, znečištění vnitřního prostoru trávou a v neposlední řadě, zda dobře drží veškeré části, otřesy sekačky přispívají k uvolnění šroubů. Před zimou je nutno vypustit zbývající benzín z karburátoru, vyměnit olej a vzduchový filtr dle potřeby. Nůž je potřeba očistit, nabrousit a vyvážit. Samozřejmě při těchto činnostech je sekačka odpojena od elektrického proudu a vypnuta.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.