Vyplatí se rekonstrukce kuchyně?

Pokud Vám při otevírání kuchyňské skříňky zůstávají dvířka v ruce, panty se viklají, pracovní deska popřípadě pracovní desky jsou otlučená a poškrábané, pak je čas zamyslet se nad výměnou nebo renovací kuchyňské linky, případně kompletní rekonstrukcí kuchyně.

Plánované úpravy

Rozhodnete-li se provést kompletní rekonstrukci kuchyně, je nutné důkladně si promyslet uspořádání kuchyňských spotřebičů a přesné umístění dřezu a jiných prvků vyžadujících napojení na vodu, kanalizaci, plyn či elektřinu. Pokud nebudete provádět stavební úpravy, pak při návrhu nové kuchyně využijete stávající rozvody. Malé odchylky jsou přípustné a realizovatelné i vnějším systémem později ukrytým za kuchyňskou linku, v tom případě však musíte počítat buď s menší hloubkou skříněk a zásuvek, nebo si připlatíte za širší pracovní desky, které zakryjí mezeru za skříňkami.

Také množství najednou používaných elektrických spotřebičů a pomůcek je nutno naplánovat, abyste měli představu, kolik elektrických zásuvek a okruhů budete potřebovat a kde mají být umístěny.    Počítáte-li s elektrickým varným panelem, elektrickou a mikrovlnou troubou, ohřevnou zásuvkou, rychlovarnou konvicí či dalšími spotřebiči, které by mohly pracovat současně, je důležité mít k dispozici minimálně dva samostatné zásuvkové okruhy. Před plánovanou rekonstrukcí si připravte předběžný rozpočet a potom obejděte obchody, specializující se na prodej kuchyňského nábytku, vybavení a spotřebičů.

Co s kuchyňskou linkou?

O výměně nebo koupi kuchyňského nábytku a kuchyňské linky rozhoduje jejich stav a také finanční možnosti. Záleží také na tom, jestli by rekonstrukci prováděla odborná firma nebo si na to troufnete sami. Rozhodně ale vždy neplatí, že rekonstrukce kuchyně je finančně méně náročné řešení než koupě nové!

Nový nátěr

Asi nejlevnější a nejjednodušší možností je natřít otlučená nábytková dvířka, případně i vnější strany skříněk novou barvou. Nátěrové hmoty se dají sehnat bez problémů, a to na jakýkoli materiál. Když už natíráte, zvažte možnost výměny úchytek a opravu drobných vad, rozklížení, pantů a podobně.

Samolepící folie

K dostání jsou v každém papírnictví, lepší je ale koupit je ve specializovaném obchodě. K výběru jsou folie v široké škále dekorů a barev. Poměrně jednoduše a rozhodně rychle s nimi změníte vzhled kuchyňské linky. V úvahu je však třeba vzít omezenou trvanlivost fólie. Přestože je omyvatelná, je málo odolná proti oděru a vlhkosti.

Výměna nábytkových dvířek

Vyměnit rovnou celá nábytková dvířka u kuchyňských skříněk je asi nejefektivnější řešení. Na trhu jich je na výběr nekonečné množství typů a dekorů. Nejčastěji se jedná o dvířka z odolných dřevovláknitých desek opatřená dýhou nebo folií, při nákupu je potřeba dát si pozor na rozměry, může se tak stát, že vybraná dvířka budou muset být zhotovena na zakázku.

Kuchyňské pracovní desky

Kuchyňské pracovní desky jsou nejvíce používanou součástí kuchyňské linky. Proto je potřeba čas od času pracovní desky prostě vyměnit a zbavit se starého odřeného umakartu. Při výměně pracovní desky můžete současně i zvážit, zda zrovna nekoupíte i nový dřez a vodovodní baterie.

Výměna dlaždiček v kuchyni

Pokud po renovaci kuchyňských dvířek neladí kuchyňské pozadí, je ideální je vyměnit. Pokud máte v kuchyni kachličky a nechce se vám je měnit, je nejsnadnějším řešením zakoupení desky, která je ze stejného materiálu, jako jsou pracovní desky, ale je tenčí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.