Proč stojí vodní nádrž Lipno za vidění

Vodní nádrž Lipno je největší umělou vodní plochou v České republice a je právem nazýváno „jihočeským mořem“. Dosahuje délky 44 km a u Černé v Pošumaví činí vzdálenost obou břehů na šířku 10 km.

Vodní nádrž Lipno leží na Šumavě na horním toku Vltavy v nadmořské výšce 726 m a první plány na přehrazení horního toku a splavnění Vltavy pocházejí už ze středověku, protože 12 km dlouhé peřeje mezi Lipnem a Vyšším Brodem, bránily jakémukoliv pokusu o splavnění.

Vybudování umělého jezera na Vltavě

První reálný návrh na vybudování umělého jezera na horním toku Vltavy pocházel z roku 1892. V roce 1899 byl zpracován návrh na vybudování přehradních nádrží na horní Vltavě. Majitelé okolních pozemků se však postavili proti tomuto záměru a k realizaci nedošlo. Ve 30. letech dvacátého století byl vypracován projekt přehrady, která měla být lokalizována do prostoru osady Lipno. Druhá světová válka však plány na výstavbu překazila a teprve v roce 1948 vznikla nová studie, která byla základem pro projekt celého vodního díla.

Lipenská přehrada nakonec vznikla až v letech 1952 až 1959. Tvoří ji soustava dvou hrází, umělých vodních nádrží a vodních elektráren. Cílem stavby nebylo jen zajištění průtoku a ochrana povodí Vltavy před povodněmi, ale také výroba elektrické energie, dodávka vody pro průmyslové podniky v okolí a využití vodní plochy a jejího okolí k rekreaci, ubytování, lodní dopravě a rybolovu.

Hlavní přehradní jezero Lipno se rozkládá na ploše 4 870 ha a je poměrně mělké, průměrná hloubka dosahuje 6,5 m a největší naměřená hloubka 21,5 m. Zcela ojedinělou stavbou je podzemní hydroelektrárna, která byla na Lipně vybudována. Ve skalním masivu byla uměle vytvořena jeskyně, do níž by se vešel celý chrám svatého Víta v Praze (jeskyně má výšku 37 m). V ní je v hloubce 171 m uložena elektrárna. Výrobu elektřiny zajišťují soustrojí se dvěma Francisovými turbínami. Výjimečnou zajímavostí přehrady je 3,6 km dlouhý podzemní odpadní tunel, kterým je odváděna přepadová voda od turbín do vyrovnávací nádrže Lipno II.

Vyhledávaná rekreační oblast Lipno

Lipenská přehrada je ale především vyhledávaným místem rekreace a největší rekreační oblastí jižních Čech. Je rájem vodních sportů, rybaření a dalších vodních radovánek. Na Lipně je provozována lodní doprava, převozy u Horní Plané, u Černé a Frymburku. Značené cyklotrasy propojují oblast pravého břehu s levým, jsou napojené i na cyklotrasy se sousedním Rakouskem. Pro pěší jsou tady připravené značené turistické trasy, které jsou vhodné na výlety. V zimě si můžete zabruslit na rozsáhlé a pravidelně kontrolované ploše jezera Lipno.

Lipno je vyhlášeným rybářským revírem s množstvím trofejních úlovků (štika, candát, sumec) a oblíbeným cílem pro milovníky vody – krásné pláže, jedna z nejlepších lokalit pro windsurfing a jachting v ČR. Velmi oblíbená je i plavba po Vltavě, ať už její horní části nebo úseku z Vyššího Brodu do Českého Krumlova.

Do šumavské přírody můžete vyrazit pěšky, na kole, bruslích nebo na koni a nezáleží na tom, kolik je Vám let nebo v jaké jste kondici, pro každého se tu najde vhodná činnost a bude se rád vracet. V průběhu letní a zimní sezóny se koná v regionu množství kulturních a sportovních akcí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.