Mobilní aplikace nebo responzivní web?

Příchod chytrých telefonů a tabletů rozšířil možnosti uplatnění online marketingu i na tyto přístroje a stále více společností orientuje své marketingové aktivity i na tuto oblast. Počet prodaných chytrých telefonů a tabletů stále stoupá a tím se stává zajímavější i reklama určená výhradně pro tyto přístroje. Tento trend přinesl také vlnu nadšení z mobilních aplikací, které nyní mají své místo mezi ostatními marketingovými nástroji a při vhodné strategii se vyplatí je používat.

Vývoj aplikací závisí na zodpovězení jedné důležité otázky – jaký prospěch a užitek bude mít z mobilní aplikace vyvinuté pro vaši značku zákazník? Ušetří mu čas při řešení často se vyskytujících problémů? Najde v aplikaci užitečné informace, které mu usnadní život? Prvním krokem je tedy poznání vaší cílové skupiny a jejích potřeb. Mobilní aplikace by také neměla být oddělená, je vhodné ji zařadit do obchodních, marketingových a komunikačních cílů vaší značky.

Cesta do světa mobilních aplikací

Existují v podstatě dvě možnosti, jak najít cestu do světa mobilních aplikací. Jednou z nich je nabídnutí vhodného obsahu uživatelům a zákazníkům, příkladem jsou slevové kupony McDonald. Další možností je sponzorování aplikace, která je tematicky spojena s oborem vašeho podnikání a nabízí zajímavý obsah.

Statistiky ukazují, že 80 procent aplikací má méně než tisíc stažení. Hlavním důvodem je jejich nedostatečná komunikace. Při plánování rozpočtu je tedy nutno klást důraz i na prezentaci a komunikační podporu aplikace. Ani po stažení aplikace uživatelem však nemáte zcela vyhráno, protože jen zhruba jedna třetina uživatelů tuto aplikaci použije více než desetkrát.

Jiné zdroje zase uvádějí, že ačkoli mají v USA uživatelé ve svých chytrých telefonech průměrně nainstalováno 50 aplikací, pravidelně používají jen osm z nich. Aby uživatelé s vaší aplikací skutečně pracovali, musíte ji učinit pro ně zajímavou. Možnosti jsou různé, důležitá je pravidelná aktualizace jejího obsahu, vylepšování funkcí, nabídka slevových kuponů nebo také pozvání na prezentaci nových produktů.

Úspěšná mobilní aplikace nemusí být nutně praktická, velmi úspěšné jsou také zábavné aplikace nebo hry, které pomáhají účinně budovat vztah uživatelů ke značce. Jsou-li tyto aplikace pro uživatele dostatečně atraktivní, pak je uživatelé nejen stahují, ale je také skutečně používají a tráví s nimi čas.

Responzivní web

Mimo mobilních aplikací nabízí zajímavé možnosti i responzivní web. Rozhodování mezi aplikacemi a responzivním webem je v podstatě jednoduché. Mobilní aplikace jsou úspěšné tehdy, dokáží-li nabídnout uživatelům přidanou hodnotu, která současně využívá funkcionality jejich mobilního zařízení. Fotoaparát, lokalizace pomocí GPS, skener čárových nebo QR kódů je možné v mobilních aplikacích využít a nabídnout zákazníkům relevantní a zábavný obsah. To jsou jen některé možnosti, které můžou značky využít k propojení digitálního prostředí s reálným světem.

Mobilní aplikace nejsou ale jedinou cestou, jak oslovit zákazníka přes mobilní zařízení. Většina firem si vystačí s funkčním responzivním webem. Pokud vaše internetové stránky nabízejí zajímavý obsah a nepotřebujete využít funkce chytrých telefonů, je funkční responzivní web plnohodnotnou alternativou k mobilním aplikacím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Internet se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.