Rámování obrazů – řemeslo i estetika

Obrazy jsou velmi oblíbeným dekorativním prvkem interiérů a rámy hrají při jejich výběru důležitou roli. Rám dělá obraz obrazem a jeho výběru by měla být věnována náležitá pozornost, aby byl dojem z obrazu působivý. Jak tedy rám vybírat a co všechno je potřeba při výběru rámu a rámování obrazů vzít v úvahu?

Jak vybrat rám k obrazu

V prvé řadě je důležité, aby rám ladil s obrazem samotným a při výběru rámu je tedy nutno zohlednit námět obrazu a jeho barevnost.

Rám by měl také ladit s interiérem, aby v dané místnosti nepůsobil nevkusně a rušivě a stylově se hodit k dalším obrazům, dekorativním prvkům v místnosti a hlavnímu barevnému tónu místnosti

Velmi důležité jsou zejména rozměry místnosti i velikost stěny, na které bude obraz viset. Rám je tedy nutno sladit nejen s obrazem samotným, ale i s okolním prostorem. Celkový dojem z obrazu je tedy zcela jiný v malé místnosti než ve velkém a prostorném pokoji.

I velmi malé obrazy jakou jsou například drobné dekorace, známky a pohlednice mohou být umístěny do mnohem většího rámu, pokud s nimi ladí a zároveň se hodí i k velikosti a vybavení místnosti. Umístění obrazu na největší stěnu v místnosti není vždy tou nejlepší volbou, o celkovém dojmu rozhodují také nábytek, dveře, okna a jakém směru do místnosti dopadá světlo.

Kam obraz pověsit?

Nejčastěji jsou obrazy pověšeny na zdi, ale je možno je samozřejmě umístit na stůl nebo opřít o nábytek či jiné dekorativní prvky v místnosti. V tomto případě musí být velikost rámu samozřejmě přizpůsobena velikosti nábytku, který je v blízkosti obrazu.  Odpovídající velikost rámu hraje v tomto případě důležitou roli, příliš velký či příliš malý rám mohou působit rušivě. Příliš velké obrazy zatlačí do pozadí okolní dekorativní prvky, příliš malé obrazy zase v místnosti zaniknou a nebude jim věnována žádná pozornost.

Z jakého materiálu má být rám?

Mezi nejčastěji používané materiály pro výrobu rámů patří dřevo a kov, povrch obrazu je pak obvykle chráněn sklem. To se však nehodí do dětských pokojů, kde je obvykle nahrazováno laminací, která se velmi snadno udržuje a navíc i chrání obraz před škodlivým UV zářením.

Kovové rámy mají lesklou i matnou úpravu povrchu a působí elegantně, dávají vyniknout zejména fotografiím.

Dřevěné rámy jsou nejčastěji vyráběny ze smrkového a borovicového dřeva, které se pak povrchově upravují dýhami nebo lakováním, neobvyklé není ani použití surového dřeva, které časem získá patinu.  Používají se i dřevěné rámy s historickými frézovanými nebo ručně provedenými vzory a rámy pozlacené.

Vybrat vhodný rám k obrazu není tak jednoduché, jak se může zdát. Je vhodné přenechat rámování obrazů odborníkům a nechat si vyrobit na zakázku rám, který bude s obrazem ladit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Služby se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.