Kultivátory odvedou těžkou práci za vás

Kultivátory jsou kypřiče půdy, které významným způsobem ulehčují práci při úpravě půdy. Nacházejí uplatnění zejména k úpravě půdy na jaře před sadbou a na podzim po orbě, díky rozmanitému příslušenství je možné používat je po celý rok.

Kategorie kultivátorů podle výkonu a šíře použití

Pro úpravu půdy na menších zahradách, záhonech i sklenících je možno použít jednoúčelové kultivátory se slabšími motory, které mají obvykle šíři záběru do 30 cm. S těmito kultivátory je možno provádět např. plení a přípravu půdy pro menší rostliny.

Malé víceúčelové kultivátory mají širší použití a mohou být vybaveny i nástavci pro péči o trávník, např. zařezávání okrajů trávníku. Šíře záběru kypřicího ústrojí dosahuje až 45 cm, dají se snadno ovládat a mají nižší hmotnost.

Jednoúčelové kultivátory se silnějšími motory mají šíři záběru do 60 cm, celo plechovou konstrukci. Vybavení zpátečním chodem bohužel chybí, což zhoršuje jejich ovladatelnost, přesto jsou vzhledem k poměrně nízké ceně oblíbené a hodí se pro lehčí kultivaci půdy.

Víceúčelové kultivátory se šíří záběru kypřicího ústrojí je až 70 cm tvoří další skupinu. Tyto kultivátory jsou vybaveny několikastupňovou převodovkou se zpátečkou a lépe se ovládají. Dají se k nim připojit různá příslušenství k úpravě půdy, jako jsou pluhy, radlice, kombinátory, hřebenové brány či transportní vozík. Je možno s nimi také pohánět bubnové sekačky trávy či zametací kartáče.

Konečně v poslední skupině se nacházejí výkonné multifunkční jednoosékultivátory, které mají šíři záběru až 110 cm. K jednoosým kultivátorům lze také napojit širokou škálu příslušenství na obdělávání půdy jako u předchozí kategorie.

Výběr vhodného kultivátoru

Mimo velikosti plochy hraje při výběru kultivátoru důležitou roli také typ půdy, který budeme kultivátorem obdělávat, což ovlivňuje výběr kypřícího ústrojí. Na půdách lehkých či písčitých se uplatní kypřicí hvězdice stroje s pravoúhle zakřivenými noži. Na ostatních půdách je vhodnější použít kypřicí hvězdice s kopinatými noži. Významná je také kvalita materiálu kypřicího ústrojí, které by mělo být vyrobeno z kalené nebo kvalitní odolné oceli.

Pro snadnou obsluhu je nezanedbatelná ergonomie stroje, při výběru je tedy důležité věnovat pozornost tomu, je-li možno nastavit ovládací řídítka, a zda je možné kultivátor pro optimální výkon vyvážit. Při práci by se kultivátor neměl naklánět dopředu či naopak zaklánět.

Bezpečnost při práci s kultivátorem

Ostré a rychle rotující nože kultivátoru mohou způsobit velmi nepříjemná zranění či materiální škody. Proto je při práci na kultivátor vždy nutno namontovat ochranný kryt, který nás ochrání před vymrštěným kamením a hroudami hlíny. Při práci vždy používáme bezpečnostní vypínač zapalování, který kultivátor zastaví, dojde-li k nehodě. U kultivátorů vybavených zpátečkou se vždy před jejím zařazením přesvědčíme, že máme za sebou volný prostor.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.