Nákup stříbrných šperků

Jestliže uvažujete o koupi stříbrného šperku, nikdy neuděláte krok vedle. Stříbrné šperky nevyjdou z módy zřejmě nikdy, což potvrzuje jejich obliba, která zůstává stále stejně silná jako ve starověku, odkdy se stříbro začalo systematicky využívat. Velmi za to vděčí své neutrální barvě, která se hodí víceméně ke všemu. A kromě toho lákají nové majitele díky realitně přijatelné ceně – každý ví, že stříbro je o něco dostupnější než zlato.

Zároveň však i méně kvalitnější, proto je záhodno se o jejich původu ještě pořád nákupem důkladně informovat. Víte, co znamená označení 999/000, které se objevuje na stříbrných špercích? Jde o jejich ryzost. Nejkvalitnější šperky jsou označeny právě takto; v jejich případě je kvalita zaručena Puncovní úřadem České republiky a puncovní znak naleznete na každém takovém šperku. Nejčastěji se zřejmě setkáváme s označením 925/000, vyšší jen zřídka, naopak stříbrné šperky s nižší kvalitou mohou obsahovat příměs a čím nižší číslo, tím je jí více. Takový stříbrný šperk je pochopitelně méně kvalitní.

Nejčastěji se ke stříbru přidává nikl, u kterého ovšem hrozí nebezpečí alergické reakce. Jestliže se na vaší pokožce, která přišla do styku se stříbrnými šperky, objevuje zrudnutí, pak na vině je s největší pravděpodobností právě nekvalitní materiál a nikoli samotné stříbro.

Mimochodem, v podstatě žádný rádoby stříbrný šperk neobsahuje 100% stříbro. Přinejmenším bývá potažen vrstvičkou rhodia, která je ovšem důležitá, neboť zabraňuje oxidaci kovu a zčernání šperku. S tím se setkáváme nejčastěji u stříbrných prstenů, které přicházejí do styku s potem na prstu. Jeho nízké pH (tedy vysoká kyselost) reaguje se stříbrem, které zčerná.

Péče o stříbrné šperky je velice jednoduchá. Stačí, když budeme šperky jemně leštit bavlnou, případně mikrovláknem určeným k čištění brýlí a jiných skel nebo monitorů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nakupování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.