Kácení stromů

Kácení stromů je činnost, která se dá provádět jen v době vegetačního klidu. Začátek je 1. Října a konec 31. Března. Kácení se provádí pouze jestliže není ošetření stromu možné, nebo by nebylo účinné. Každý strom má jiný tvar, růst, vlastnosti, rozložení koruny, náklon a mnoho jiných faktorů, které ovlivňují kácení. Nezapomeňte, že ke kácení je nutné mít povolení od příslušného úřadu (obor životního prostředí v dané městské části). Výjimkou je však strom na soukromém pozemku fyzických osob, které mají obvod kmene ve výšce 1,3 m menší než 80 cm. Dále strom v havarijním stavu, vážně ohrožující okolí nebo havarijní stav po živelné pohromě.  Výše uvedené neplatí po novele vyhlášky.

Druhy kácení:

  • Kácení ze země – levný způsob kácení, kde se pomocí klínů a lanových systémů nasměruje pád stromu na požadované místo.
  • Kácení horolezeckou technikou – používá se při rizikovém kácení na místech, kde není možné pokácet celý strom ze země, formou spouštění části stromu na laně, pomocí kladek a brzd, nebo špalkováním kmenu.
  • Kácení a ořez z vysokozdvižné plošiny – uplatní se v případě, kdy kácení, nebo ořez stromu by byl pomocí technik příliš časově náročný, nebo je strom staticky narušený a nelze jej upravovat bez rizika pro okolí a lezce.

Profesionální kácení stromů

Chcete kácet Váš strom sami? Není to zase až tak dobrý nápad, protože se může cokoliv stát.
Třeba to, že budete kácet strom jedním řezem těsně nad zemí a dojde k ohrožení okolí padajícím kmenem. Proto doporučuji objednat si někoho kdo má zkušenosti, pojištění a osvědčení k téhle práci. Rikast (RIzikové KÁcení STromů) tohle všechno splňuje. Na prováděné práce se vztahuje Naše pojištění za škody na zdraví nebo majetku.

Rizikové kácení stromů

Mezi rizikové kácení řadíme stromy, které jsou napadeny houbou nebo jsou nalomené. Dále
pokud jsou v blízkosti elektrického vedení. Strom pod, kterým se nachází budova, střecha,
kolejiště, nebo jiné rizikové faktory, které mohou být při přímém kácení ohroženy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.