S drátěným kotoučem Vám úhlová bruska poslouží na odrezování a čištění různých povrchů

Úhlová bruska, lidově také nazývaná rozbruška, úhlovka nebo  flexa, podle prvního výrobce tohoto nářadí firmy Flex, se nejčastěji používá k řezání a broušení oceli. Řezat s úhlovou bruskou můžete téměř cokoli. Lehké kovy, keramické obklady, beton, střešní tašky, cihly, kámen a jiný stavební materiál. Úhlová bruska tedy nachází své uplatnění v kovovýrobě, údržbě, stavebnictví, v autoopravárenství, v průmyslu i v domácnosti.
Při výběru vhodné úhlové brusky je třeba vycházet z předpokládaného druhu práce. Nejpoužívanější je úhlová bruska s velikostí kotouče 125mm. Tyto brusky jsou lehké, ovladatelné jednou rukou a např. pro domácí účely pokryjí většinu možných druhů práce. V autoservisech je oblíbená úhlová bruska s kotoučem průměru 115mm, neboť se nejlépe vejde do různých špatně přístupných míst.

Úhlové brusky větších průměrů tj. 150mm, ale hlavně pak 180 a 230mm nacházejí uplatnění hlavně v kovovýrobě a stavebnictví, neboť umožňují prořez silnějších materiálů. Důležitým faktorem při výběru úhlové brusky je také její výkon. Čím vyšší má úhlová bruska výkon, tím rychleji jde práce od ruky, ale bruska má zase nevýhodu vyšší hmotnosti. V neposlední řadě je vhodné úhlovou brusku vybírat také podle jejího tvaru a vyvážení. Ergonomie u elektrického nářadí hraje významnou roli hlavně z důvodu pocitu únavy a zdraví obsluhy.

Rady pro správný výběr úhlové brusky

Pro kvalitně odvedenou práci musíte vybrat správnou úhlovou brusku a vhodný kotouč. V nabídce různých obchodů najdete i velmi levné stroje v řádu několika málo stokorun. U těchto úhlových brusek však často bývá nízké ceny dosaženo na úkor životnosti. Úhlová bruska je obecně, vzhledem k vysokým otáčkám a namáhanosti převodů, dost zatěžované nářadí. Proto je vždy vhodné nekupovat ty nejlevnější modely, ale volit spíše osvědčené značky, které dávají záruku kvality. Mezi ověřené a kvalitní výrobce úhlových brusek patří firmy, BOSCH, METABO, MAKITA, NAREX, DeWALT, HITACHI ale i Black&Decker.

Při nákupu uhlové brusky je vhodné rovnou zakoupit i odpovídající kotouče. Mezi možné příslušenství k úhlové brusce patří rozbrušovací kotouče, brusné kotouče, brusné smirkové lamelové kotouče, fíbrové brusné kotouče používané spolu s plastovým podložným diskem, diamantové řezné a brusné hrncové kotouče na keramiku nebo beton a jiné stavební materiály. Dále jsou to pak drátěné kotouče díky, kterým Vám úhlová bruska poslouží také na odrezování a čištění různých povrchů. Vhodným příslušenstvím k úhlové brusce patří také již zmíněné kotouče na řezání dřeva.

Přinášíme Vám velké množství modelů a typů úhlových brusek. Věříme, že si jistě vybere i náročný profesionální uživatel nebo domácí kutil, chatař či chalupář.

Příspěvek byl publikován v rubrice E-shop, Obchod, prodej se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.